I півріччя 2021

Огляд ринку СПК України

Аналіз ринку за даний період розкриває такі актуальні питання: стан справ у галузі, розвиток та збут продукції, партнерські відносини та очікування ринку на І півріччя 2021 року. Огляд складено на основі опитування керівників провідних виробничих підприємств СПК в Україні.


Вступ

Перше півріччя 2021 року для учасників ринку СПК України проходило в не менш складних умовах роботи, ніж попередній 2020-й рік. Але, якщо в роботу в 2020-му році були внесені значні, іноді навіть шокові коригування бізнес-стратегій через форс-мажорні обставини – появу вірусу COVID-19, то перше півріччя 2021 року ознаменувалося як невеликим пожвавленням на ринку на початку року, так і триваючою адаптацією бізнесу до умов роботи в карантинному режимі при новому весняному сплеску захворюваності населення на COVID-19.

Значні труднощі в роботі компанії почали відчувати також і через різке підвищення цін на сировину і зниження запасів продукції на складах у зв'язку з економічною кризою, викликаною коронавірусом. Як наслідок цього, підвищення цін на комплектуючі для виробництва світлопрозорих конструкцій і на самі конструкції в цілому. В результаті від власників бізнесу, незалежно від масштабів і напрямку діяльності, потрібно оперативне прийняття рішень для адаптації роботи під реальність, що постійно змінюється, а в деяких випадках і кардинальна зміна методів роботи з використанням нових інструментів. Продовження роботи в умовах карантинних заходів, а також підвищення цін на комплектуючі і відсутність запасу деяких комплектуючих на складах, завдали серйозного удару по галузі світлопрозорих конструкцій і в першій половині 2021 року.

На жаль, для ряду компаній збулися песимістичні прогнози, як, власне, і оптимістичні для іншої більшості. Це підтверджують результати опитування, проведеного компанією AXOR INDUSTRY серед керівників і топ-менеджерів великих і середніх компаній, що спеціалізують-ся на виготовленні СПК в Україні. Галузь, безумовно, змінилася ще в 2020 році і продовжила зміни в першій половині 2021 року, але компанії вже навчилися швидко змінюватися і розширювати свої ринки за рахунок впровадження і розвитку інтернет-продажів і за рахунок пошуку нових клієнтів за межами України. Детальніше про це читайте далі в короткому огляді ринку СПК України за 1-ше півріччя 2021 року.

Стан справ в галузі

На тлі ситуації, що склалася, більше половини опитаних компаній (58%) висловили думку про те, що обсяг ринку за перше півріччя 2021 року зменшився в порівнянні з аналогічним періодом 2020 року. Але при цьому були і 24% респондентів, які сказали про те, що обсяг ринку виріс.

Складнощі, які спричинили карантинні заходи і підвищення цін на комплектуючі, позначилися і на пріоритетних стратегіях ведення бізнесу. Якщо в аналогічному періоді 2020 року 62% учасників опитування дотримувалися стратегії розвитку, то протягом першого півріччя 2021 року її, як пріоритетну, вибрали для себе всього лише 31% респондентів, а ось розвитком дилерської мережі займалися вже 19% респондентів проти 15% у першій половині 2020 року. Також зросла кількість компаній, які були змушені функціонувати в режимі стратегії виживання. За звітний період їх кількість склала 12% від загального числа компаній, що взяли участь в опитуванні, проти 8% за результатами першого півріччя 2020 року.

При цьому учасники опитування відзначили присутність експортних замовлень в своєму портфелі продажів. Зміни на українському ринку змусили багато компаній задуматися про експорт ще до пандемії, але вона тільки прискорила прийняття таких стратегічних рішень керівниками віконних виробництв.

Згідно з опитуванням, 50% компаній вже працюють на експорт, звичайно у більшості з них – 36% частка експорту не перевищує 5%, але і це вже значимо для одальшого розвитку і зміцнення своїх позицій на ринку. А ось у 14% опитаних компаній частка експорту коливається вже від 5% до 10%

Учасники опитування відзначили і суттєву зміну частки скління об'єктів нового будівництва в загальному обсязі ринку. Якщо за підсумками аналогічного періоду 2020 про цю частку до 20% говорило 46% учасників опитування, то за підсумками перших 6-ти місяців 2021 року про частку до 20% заявили 59% респондентів. Крім того, 12% опитаних компаній сказали про те, що дана частка перевищувала 40%.

Як Ви оцінюєте обсяг ринку СПК в 1-му півріччі 2021 року щодо 1-го півріччя 2020 року?

diag_UA001_circle.png

Що найбільш повно відображає діяльність Вашої компанії в 1-му півріччі 2021 року?

diag_UA002_linear.pn

Якою була частка експорту продукції 2021 року відносно загального обсягу Ваших продажів?

diag_RU003_circle.png

На Вашу думку, якою була частка скління нового будівництва в 1-му півріччі 2021 року в розрізі загального обсягу ринку?

diag_RU004_circle.png

Продукція

Спричинили прямий вплив на ринок СПК і відчутні зміни в попиті на кінцеві вироби. Якщо в першій половині 2020 року переважання преміум-сегмента в загальному обсязі продажів спостерігалося у 17% респондентів, то в першому півріччі 2021 року цим не змогла похвалитися жодна з опитаних компаній. Переважання виробів зі стандарту і економ-сегмента спостерігалися у 77% і 23% респондентів відповідно. Причому частка економ-сегмента зросла порівняно з аналогічним періодом 2020 року. Для порівняння, в першому півріччі 2020 року частка стандарт-сегмента – 75%, економ-сегмента – 8%.

З огляду на зміни в попиті, на окрему увагу заслуговують частки установок «глухих» СПК. Більше половини учасників опитування (64%) сказали про те, що їх частка в загальному обсязі продажів не перевищувала і 15%.Всього лише 29% опитаних компаній проти 46% в аналогічному періоді 2020 року сказали, що частка глухих вікон не перевищувала 10%. А у 12% респондентів цей показник перевищував позначку в 20%.

Продукція якого цінового сегмента переважала в Вашому обсязі продажів в 1-му півріччі 2021 року?

diag_RU005_circle.png

Яку частку в Ваших обсягах склали продажі "глухих" вікон у 1-му півріччі 2021 року?

diag_RU006_circle.png

Яку частку в Ваших обсягах продажів в 1-му півріччі 2021 року склали енергозберігаючі вікна?

diag_RU006_circle.png

Зміни, що відбулися в споживчих перевагах, відбилися і на рівні попиту на енергозберігаючі вікна. Постійне подорожчання енергоносіїв змушує споживачів думати про енергозбереження навіть у кризовий період, оскільки є розуміння того, що вікна будуть служити протягом найближчих 7-10 років як мінімум. У зв'язку з цим 71% опитаних компаній вказали на те, що частка енергозберігаючих вікон в їх портфелі продажів склала більше 50% у порівнянні з 63% компаній, опитаних в першому півріччі 2020 року.

На тлі підвищення цін в першому півріччі 2021 року багато покупців вирішили заощадити на безпеці, в зв’язку з чим зменшилося до 6% в порівнянн 3 15% в аналогічному періоді 2020 року число компаній, які відповіли, що обсяг СПК конструкцій з протизламними елементами склав 15% від їх продажів. У більшості опитаних компаній – 61% в порівнянні з 51% в першій половині 2020 рок

Окремо хочеться звернути увагу на зміну часток дверних ПВХ-конструкцій з використанням дверних замків в загальному обсязі продажів у порівнянні з першою половиною 2020 року. У першій половині 2021 року до 30% зросла частка компаній, у яких продаж ПВХ-конструкцій з дверними замками склала від 15% і вище.

Яку частку в Ваших обсягах продажів в 1-му півріччі 2021 року склали вікна з протизламними елементами?

diag_RU008_circle.png

Яку частку в Ваших обсягах продажів в 1-му півріччі 2021 року склали дверні ПВХ-конструкції з використанням дверних замків?

diag_RU009_circle.png
На тлі зменшення числа компаній з присутністю в загальному обсязі продажів виробів преміум-сегмента попит на відповідну фурнітуру, в тому числі і на лінійку з прихованими петлями, досить низький. Головна причина цього в більш високій ціні даної фурнітури, що зіграло важливу роль в кризовий період. Також важливу роль відіграє слабка обізнаність менеджерів про переваги фурнітури для СПК з прихованими петлями і складність монтажу даних конструкцій, і як наслідок, неможливість донести ці переваги до покупця менеджерами, а також страх фахівців з монтажу до установки, а отже і до рекомендацій конструкцій з прихованими петлями. Хоча ми бачимо, що в Європі частка продажів таких сучасних, красивих і більш комфортних в експлуатації конструкцій з прихованими петлями неухильно зростає незалежно від кризи, що прийшла слідом за пандемією і природними катастрофами.

На Вашу думку, які фактори найбільше впливають на достатньо малий попит на конструкції з прихованими петлями?

diag_RU010_linear.png

Просування продукції

Для утримання наявних позицій на ринку і розвитку бізнесу в ситуації, що склалася найбільш популярним методом серед учасників опитування було проведення самостійних акцій. Даний спосіб використовували 53% респондентів (62% респондентів у 2020 році). Другим найбільш популярним способом стимулювання збуту протягом 1-го півріччя 2021 року було зниження ціни. У цей період 41% опитаних компаній вибрали такий метод просування, в порівнянні з 38% в першому півріччі 2020 року. Варто зазначити, що додатковий сервіс і послуги відійшли на третє місце за значимістю серед опитаних. У першій половині 2021 року лише 35% компаній обрали для себе цей інструмент просування, у порівнянні з 69% в аналогічному періоді 2020 року.

Які інструменти для стимулювання збуту Ви використовували найбільш активно в 1-му півріччі 2021 року?

10.jpg

Окремо хочеться звернути увагу на те, що незалежно від ситуації на ринку компанії розуміють важливість реклами не тільки для розвитку бізнесу, а й для збереження наявних позицій. Так, частка компаній, які вирішили скоротити рекламні бюджети збільшилася в першій половині 2021 року до 24% в порівнянні з 8% в аналогічному періоді 2020 року.

Але постійно мінливі умови і обмежувальні заходи у зв'язку з пандемією змусили компанії переглянути канали просування ще в 2020 році. В 2021 ці зміни тільки посилилися. Найефективнішими залишилися соціальні мережі. За підсумками перших 6-ти місяців 2021 року про це сказали 63% опитаних. А 18% респондентів вибрали для себе пріоритетними каналами просування Viber і Telegram чати, в порівнянні з 8% компаній в першій половині 2020 року.

Значно зросла і кількість тих, хто вдавався до реклами в інтернет-мережі за допомогою розміщення банерів, контекстної реклами і SEO. У першій половині 2021 року даний рекламний канал в якості найбільш ефективного відзначало 41% опитаних компаній. За перше півріччя 2020 року їхня кількість становила 38%.

Радує той факт, що частка компаній, які займаються онлайн-продажами неухильно зростає. Із загального числа респондентів тільки 25% з опитуваних сказали про те, що за минулий період у них були відсутні продажі СПК через інтернет-мережу.

Яку частку займали онлайн-продажі в Ваших обсягах у першому півріччі 2021 року?

diag_UA012_circle.png

Які інструменти з рекламного просування продукції показали найбільшу ефективність у 1-му півріччі 2021 року?

diag_RU013_linear.png

Партнерські відносини

Перша половина 2021 року засвідчила безумовну важливість міцних, надійних партнерських відносин і з постачальниками, і з замовниками, в яких абсолютно все грає вагому роль. Але завжди є пріоритетні моменти, вирішальні аргументи. Проведене компанією AXOR INDUSTRY опитування серед учасників ринку СПК України дозволило виділити найбільш значущі показники для респондентів при виборі постачальників комплектуючих. У їх числі абсолютним лідером є якість продукції, пріоритет якої виділили 88% опитаних компаній. Далі в числі пріоритетних йдуть такі показники як цінова політика (82%) і сервіс та технічна підтримка (71%). Цікаво, що частка компаній, що вибрали важливість сервісу і підтримки виросла, в першій половині 2020 року вона становила 54%.

Оберіть, будь ласка, декілька найбільш значущих аргументів, які важливі для Вашої компанії при виборі постачальників комплектуючих?

diag_RU014_linear.png
У ділових відносинах з будівельними компаніями пріоритетні аргументи дещо відрізняються від вибору постачальників комплектуючих. Для будівельних компаній, згідно з відповідями респондентів, в ТОП-3 пріоритетних аргументи входять: ■■ Ціна; ■■ Стабільна якість продукції; ■■ Сервіс.
Для дилерів же в пріоритеті, як в 2019 і в 2020 роках, залишається стабільність якості готових виробів. На друге місце піднялася ціна, потіснивши сервіс, який вийшов раніше, в першій половині 2020 на друге місце. Сервіс же зайняв третє почесне місце в рейтингу пріоритетів дилерів.

Як Ви вважаєте, які пріоритети в партнерстві найбільш важливі для будівельних компаній?

diag_RU015_linear.png
Для дилеров же в приоритете, как в 2019 и в 2020 годах, остается стабильность качества готовых изделий. На второе место поднялась цена, потеснив сервис, который вышел ранее, в первой половине 2020, на второе место. Сервис же занял третье почетное место в рейтинге приоритетов дилеров

Як Ви вважаєте, які пріоритети в партнерстві найбільш важливі для Ваших дилерів?

diag_RU016_linear.png

Очікування

Підсумки роботи протягом одного періоду – це завжди база даних для планування роботи в подальшому. Перша половина 2021 року для ринку СПК України стала не менш складною, ніж аналогічний період 2020-го, так як до нестабільної роботи в карантинних умовах додалося ще підвищення цін на комплектуючі та їх обмежені запаси на складах постачальників. У зв'язку з цим учасники опитування були дуже обережні в прогнозах розвитку ринкової ситуації в другій половині 2021 року. Переважна більшість (41% опитаних компаній) не очікують істотних змін ситуації. Радує те, що всього 35% опитаних компаній проти 46% в аналогічному періоді 2020 року, висловили думку про те, що ринок скоротиться на 10% і більше.

А ось про зростання ринку від 10% позитивно відповіли лише 24% опитаних, у порівнянні з 35% за підсумками першого півріччя 2020 року.

Як наслідок озвучених думок про подальший розвиток ситуації на ринку СПК України, більшість компаній (65%) будуть прикладати основні зусилля для збереження наявних позицій і розвитку дилерської мережі. На третьому місці в пріоритетних напрямках роботи є розвиток онлайн-продажів (41%).

Який Ваш прогноз ринкової ситуації на 2-е півріччя 2021 року в порівнянні з аналогічним періодом 2020 року?

diag_RU017_circle.png

Яким напрямкам свого розвитку в 2-му півріччі 2021 року Ви будете віддавати пріоритет?

diag_RU018_linear.png

Компанія AXOR INDUSTRY дякує всім учасникам опитування за допомогу в підготовці огляду і за надану інформацію, яка допоможе колегам прийняти правильні управлінські рішення в другій половині 2021 року.

Ми бажаємо кожному тільки розвитку, не зважаючи на будь-які складності!